در Uncategorized

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، ابراهیم هزارجریبی مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال برای ۱۱۵ هزار هکتار کشت پنبه برنامه ریزیکرده بودیم، اما به علت گرما و خشکسالی بی سابقه پیش بینی می‌کنیم ۸۰ درصد این برنامه تحقق پیدا کند.

وی سطح زیرکشت پنبه امسال را بر اساس گزارش‌های رسیده از استان‌های پنبه خیز کشور نزدیک به ۹۰ هزار هکتار اعلام کرد.

هزارجریبی با بیان این که پنبه در ۲۰ استان کشور کشت می‌شود، اظهار کرد: شش استان اصلی کشت این محصول شامل خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان، فارس و اردبیل هستند و خراسان رضوی با حدود ۲۰ هزار هکتار سطح زیرکشت در رتبه نخست جای دارد.

وی، سطح کشت پنبه در سال گذشته را ۹۸ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: از این سطح ۲۷۰ هزار تن وش پنبه در کشور تولید شد.

این مقام مسئول درباره آب مصرفی گیاه پنبه بیان کرد: در استان‌های شمالی و دشت مغان در اراضی کشت پنبه ۵ هزار متر مکعب آب در هر هکتار مصرف می‌شود و در مناطق خشک مصرف آب به حدود ۱۱ هزار متر مکعب در هر هکتار می‌رسد.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی در همین حال به کشاورزان توصیه کرد: برای افزایش بهره وری آب، مزارع پنبه خود را به سیستم آبیاری تیپ یا قطره‌ای مجهز کنند.

وی عملکرد تولید وش پنبه طی دو سال اخیر را رو به رشد دانست و افزود: عملکرد تولید وش پنبه از ۲۲۰۰ کیلوگرم در هر هکتار به ۲۵۰۰ کیلوگرم رسیده است.

هزارجریبی ادامه داد: با اقدامات انجام شده پیش بینی بر این بود که عملکرد تولید این محصول به ۲۷۰۰ کیلوگرم در هکتار تا پایان برنامه ششم توسعه برسد، اما بروز خشکسالی، برنامه‌ها را تحت تأثیر قرار داده است.

مجری طرح پنبه نیاز کشور به وش پنبه را طبق میانگین مصرف سال گذشته نزدیک به ۳۶۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: با توجه به رشد صنایع جدید نساجی ظرف سه سال اخیر، پیش بینی می‌شود نیاز این صنایع به ۴۵۰ هزار تن وش پنبه برسد.

منبع :گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

Langauge »