در Uncategorized

احتمالا تاکنون بارها با این بحث رو به رو شده اید که استفاده از دستمال های کاغذی برای خشک کردن دست ها، بهداشتی تر از دستگاه های دمنده حرارتی است. در این گزارش قصد داریم به بررسی علمی و بی طرفانه این مساله بپردازیم.

به گزارش تازه‌نیوز، به طور معمول وقتی وارد یک سرویس بهداشتی عمومی می شویم، پس از شستن دست ها یا باید از دستمال های حوله ای ساخته شده از کاغذ استفاده کرده و یا با کمک دمنده های هوای گرم دست هایمان را خشک کنیم.

از نظر بهداشتی احتمالاً خیلی مهم نیست که شما از دستمال کاغذی برای خشک کردن دستتان استفاده کنید یا دستگاه دمنده هوای گرم، در این میان آن چه مهمتر است شستن مرتب دست ها با آب و صابون به مدت حداقل بیست ثانیه است و سپس می توانید از هر وسیله بهداشتی که برای خشک کردن در دسترس است استفاده کنید. البته از منظر محیط زیست، استفاده از دمنده های هوا سالم تر محسوب شده و آسیب کمتری به طبیعت وارد کرده و از آن مهمتر این که هیچ زباله ای طی این فرایند تولید نمی شود

در این میان مطالب متعددی در رسانه های زرد و فضای مجازی وجود دارد که بر اساس آن عنوان می شود دستگاه های دمنده هوا بهداشتی نبوده و با مکش میکروب ها و عوامل بیماری زا از هوای محیط، آن ها را روی دستان شما قرار می دهند. به گزارش خبرگزاری sinapress،بررسی این مطالب نشان می دهد که تقریبا هیچ کدام از موارد ذکر شده دارای منبع علمی مشخصی نبوده و ماحصل تحقیقات پژوهشی و دانشگاهی نیستند.

از سوی دیگر استفاده از دستمال های حوله ای ساخته شده از کاغذ نیز برای طبیعت مضر بوده و سالانه هزاران درخت باید برای تولید این محصولات قطع شوند.

بررسی های انجام شده در وبسایت ساینس فوکوس نشان می دهد اگرچه مطالب منتشر شده در رسانه های اجتماعی مربوط به بهداشت حوله ‌های کاغذی در مقابل خشک ‌کن ‌های مبتنی بر هوای گرم ممکن است اغوا کننده باشد، اما دانشمندان تلاش کرده‌ اند تا به اجماع قطعی برسند که کدام یک واقعا برتر است.

با بررسی معدود مطالعات انجام شده که در ورای این مطالب و گزارش ها نگاه وجود دارد، مشخص می شود که بیشتر آنها توسط صاحبان کارخانه ها و صنایع سازنده دستمال و حوله کاغذی یا خشک کن دست تامین می شوند. البته مقایسه این مطالعات کار دشواری است، زیرا دمنده های هوا از نظر کارایی متفاوت بوده و انواع دستگاه های دمنده در بازار وجود دارد  و از سوی دیگر حوله های کاغذی نیز از نظر ضخامت متفاوت هستند. بنابراین هیچگاه به طور کلی نمی توان تعیین کرد که کدام یک از این دو سیستم برای استفاده ما بهتر هستند.

در حقیقت، از نظر بهداشتی احتمالاً خیلی مهم نیست که شما از دستمال کاغذی برای خشک کردن دستتان استفاده کنید یا دستگاه دمنده هوای گرم، در این میان آن چه مهمتر است شستن مرتب دست ها با آب و صابون به مدت حداقل بیست ثانیه است و سپس می توانید از هر وسیله بهداشتی که برای خشک کردن در دسترس است استفاده کنید. البته از منظر محیط زیست، استفاده از دمنده های هوا سالم تر محسوب شده و آسیب کمتری به طبیعت وارد کرده و از آن مهمتر این که هیچ زباله ای طی این فرایند تولید نمی رود.

منبع:تازه‌نیوز

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

Langauge »