در Uncategorized
کاهش تمایل به واردات کاغذ / افزایش قمت جهانی، بازار داخلی را گران کرد

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا از کاهش تمایل تاجران برای واردات کاغذ تحریر خبر داد و گفت: گرانی در بازار داخلی، نتیجه افزایش قیمت جهانی است.

احمد شریفان، رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم از افزایش تعرفه قیمت کاغذ در هفته جاری در بازار خبر داد و گفت: متاسفانه دوباره شاهد افزایش قیمت جهانی کاغذ هستیم و این موضوع روی قیمت دخلی نیز تاثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: قیمت جهانی کاغذ از ابتدای سال تاکنون حدود 350 تا 400 دلار افزایش داشته و اکنون قیمت کاغذ به تُنی هزار و 350 تا هزار و 400 دلار رسیده است. این افزایش، قیمت داخلی کاغذ را نیز به بندی 980 تا یک میلیون تومان رسانده است.

به گفته شریفان؛ قیمت‌های فعلی بر اساس خریدهای قبلی تنظیم شده است و با قیمت‌های جهانی کاغذ‌، محاسبه قیمت کالای جدید رقم بالاتری را نشان خواهد داد.

وی از عدم تمایل واردکنندگان به واردات کالای جدید خبر داد و گفت: با توجه به اینکه جنس جدید گران‌تر تمام خواهد شد و بازار فعلاً کشش این قیمت‌ها را ندارد،‌ واردکنندگان تمایلی به واردات از خود نشان نمی‌دهند‌؛ البته این موضوع جای نگرانی ندارد،؛ زیرا تا پایان سال مشکلی از جهت کمبود کاغذ نداریم.

شریفان در پاسخ به اینکه با توجه به نزدیک شدن سال تحصیلی و بالارفتن تقاضا در بازار‌، آیا افزایش قیمت‌های جدید در راه خواهد بود‌، گفت:‌ نه من تصور نمی‌کنم فعلاً قیمت‌ها بالاتر رود،‌ البته کاغذ a4 هنوز دچار افزایش قیمت نشده است اما اگر قرار باشد بار جدید وارد شود، قیمت تمام‌شده برای تاجر بسته‌ای 130 هزار تومان خواهد بود.

در هفته گذشته قیمت کاغذ چاپ و تحریر در بازار آزاد با افزایش همراه شد و از بندی 920 هزار تومان به بندی 980 تا یک میلیون تومان رسید. در سه ماهه نخست سال جاری 51.3 هزار تن  به ارزش بیش از 54.7 میلیون  دلار کاغذ چاپ و تحریر و همچنین 3.7 هزار تن به ارزش سه میلیون دلار کاغذ روزنامه واردات صورت گرفته است که نسبت به سال گذشته با افزایش همراه بوده است.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

Langauge »